مراقبت و نگهداری از گیاه هاورتسیا (Haworthia Succulent)

سلام

بهار فصل سرسبزی و نشاط هست و من این فصل رو اختصاص دادم به گل و گیاه. امسال ناامیدی از آپارتمان نشین بودن رو کنار گذاشتم و گلدون گلهای طبیعی رو به خونه راه دادم تا هم از زیبایی و جذابیت‌هاشون لذت ببرم و هم خونه رو از هوای پاک لبریز و صدالبته انرژی مثبتشون رو دریافت کنم. پیشنهاد میدم شما هم چندتا گلدون هرچند کوچک گل طبیعی رو به خونه بیارید و در کنار یا به جای گلهای مصنوعی ازشون توی دکور خونه استفاده کنید. قطعا حضورشون نشاط و شادمانی و سلامت رو براتون به ارمغان میاره.

من به مناسبت یکم خرداد یعنی سالگرد تولد و ورودم به سومین دهه‌ی زندگی به خودم چندتا گلدون قشنگ هدیه دادم تا در کنار طبیعت شور جوانی رو همواره در وجودم حفظ کنم.  

از اونجایی که تنوع گلهای آپارتمانی و خونگی خیلی زیاده اما در بیشتر خونه‌ها انواع کاکتوس و ساکیولنت وجود داره، چون هم نگهداریشون سخت نیست، هم رسیدگی زیادی نمیخوان و هم کوچک و ظریف هستن. امروز ضمن عذرخواهی از عزیزان متخصص؛ دوست دارم درباره‌ی یه ساکیولنت زیبا به اسم هاورتسیا (Haworthia Succulent) چند نکته رو برای دوست‌دارانش بنویسم. امیدوارم کارآمد باشه. خوشحال میشم اگر اطلاعات تکمیلی یا نقص‌های احتمالی نوشته‌هام رو بهم گوشزد کنید.

هاورتسیای من

اول باید خاطرنشان کنم که ساکیولنت ها گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها جزئی از خانواده‌ی بزرگ ساکیولنت‌ها هستن. خیلی ساده بخوام بگم، عمده گیاهان گوشتی بدون خاری که اغلب در عامه بهشون کاکتوس میگیم، کاکتوس نیستن بلکه ساکیولنت هستن!! و هاورتسیا هم یک ساکیولنت هست.

هاورتسیا یک گیاه شبیه به آلوورا هست که خودش انواع مختلف داره. کوچک و کم رشد هست و از نظر زنگ و سایز با آلوورا تفاوت داره. نوعی که من دارم و میخوام دربارش بنویسم سبز تیره هست و خط‌‌های برجسته سفید رنگی روی برگهاش هست که باعث شدن در بعضی جاها به گیاه گورخری (zebra plant) مشهور بشه. زادگاه این گیاه آفریقای جنوبی هست. این گیاه به هوای تازه خیلی علاقه‌مند هست و بهتره گاه گاهی اون رو در هوای آزاد با دمای مناسب قرار بدید تا رشد و نشاط بیشتری داشته باشه.

از وسط بوته‌ی هاورتسیا یک شاخه‌ی بلند که گلها بر روش رویش پیدا می‌کنند سبز میشه. گلهای خشک شده رو از این شاخه جدا کنید تا گلهای جدید قوت و قدرت شکوفایی بیشتر رو به دست بیارن. دشمن این گیاه مثل همه‌ی گیاهان، نور شدید، آب‌یاری بیش از اندازه و دمای نامتناسب هست. هرگز اجازه ندید آب در زیر گلدانی این گیاه باقی بمونه.

نیازها:

نور: مشابه اغلب ساکیولنت‌ها، این گیاه هم به نور مناسب اما نه مستقیم نیاز داره. در نور ملایم سبز رنگ هست. اگر دیدید برگهای سبزش کمی متمایل به قهوه‌ای یا زرد تیره شدن معنیش اینه که نور بیش از اندازه بهشون خورده پس بهتره به جای کم نورتر و دور از اشعه مستقیم و داغ خورشید قرارشون بدید. در نور خیلی کم هم رنگش رو از دست میده و سبز روشن میشه و خط‌های سفید روی برگها محو یا کمرنگ میشن. در این شرایط هم باید به جای پرنورتر انتقالش بدید. در کل این گیاه نسبت به اکثر کاکتوس‌ها و ساکیولنت‌ها به نور مستقیم کمتری نیاز داره.

آبیاری: در فصل تابستان و هوای گرم بهتره بین دو آبیاری خاک گلدان کاملا خشک شده باشه. حدودا هفته‌ای یک بار در تابستان و در زمستان هم یک بار آبیاری در ماه نیازمند هست. دقت کنید که آب بین برگها جمع نشه و ترجیحا برگهای گیاه خیس نشن. در عین حال مراقب باشید گیاهتون از بی آبی خشک نشه. خاک خیس در هوای سرد و نور کم قطعا به گیاه شما آسیب میزنه و کم آبی شدید خصوصا در گرما و نور زیاد هم باعث مرگ و خشک شدن گیاه میشه.

دما: دمای حدودی بین 23 تا 33 درجه سانتی‌گراد بهترین دما برای هاورتسیا و حداقل 5 و حداکثر 40 درجه دمای قابل تحمل این گیاه هست. در نظر داشته باشید که دمای قابل تحمل در سرما به شرط عدم آبیاری و خیس نبودن خاک و گیاه و در گرمای زیاد به شرط جریان هوا، تهویه و شرایط محیطی مناسب و در سایه قابل سنجش هست. در هر صورت سعی کنید گیاه رو از گرما و سرمای شدید محافظت کنید.

خاک: این گیاه هم مثل بقیه انواع ساکیولنت‌ها و کاکتوس‌ها به خاک مخصوص کاکتوس نیاز داره. از اونجایی که اغلب کاکتوس‌ها و ساکیولنت‌ها دوست ندارن ریشه‌هاشون مرطوب و خیس بمونه پس خاک اونها باید زهکش خیلی خوبی داشته باشه. خاک مخصوص کاکتوس رو می‌تونید از بازار تهیه کنید. اگر خودتون خاک رو ترکیب میکنید در نظر بگیرید که ساکیولنت‌ها و کاکتوس‌ها خاک قلیایی رو به خاک اسیدی ترجیح میدن. باید کوکوپیت یا سبوس برنج برای سبک سازی خاک، گرد زغال برای جلوگیری از عفونت، کمپوست یا خاک برگ و خاک باغچه برای تغذیه گیاه و ماسه حداکثر 6 ملیمتری برای زهکشی خاک رو با هم ترکیب کنید. خاک نه باید خیلی مقوی و سنگین باشه و نه بی مواد مغذی و خیلی سبک! خاک نباید آب رو زیاد در خودش نگه داره چون باعث پوسیدن ریشه گیاه میشه.

گلدان مناسب: هاورتسیا یک گیاه کند رشد و کوچک هست که ممکنه تا سالها نیازی به تعویض گلدان نداشته باشه. گلدان رو برای تمام گیاهان مناسب با سایز گیاه انتخاب کنید. گلدان زیاد بزرگ باعث میشه آبیاری بیشتر نیاز باشه و احتمال پوسیدن ریشه رو بالا می‌بره و همچنین در بیشتر گیاهان چون ریشه‌ها فضای خیلی زیادی دارن و به دیواره‌ها نمی‌رسن رشدشون کم و گیاه ضعیف می‌شه. گلدان‌های کوچک هم به واسطه خاک کم و در نتیجه مواد غذایی کم و همچنین فضای کم برای رشد ریشه گیاه، مناسب نیستن.

تغذیه: اگر گیاه شما بعد از چند سال نیاز به تعویض گلدان نداشت بهتره خاک گلدان رو غنی کنید. میشه این کار رو با برداشتن چند سانت از خاک قدیمی گلدان و جایگزین کردن خاک تازه و مقوی انجام داد. کاکتوس‌ها و ساکیولنت‌ها به اندازه‌ی سایر گیاهان زینتی نیازمند کود دهی نیستن و بعضی‌ها تا سه سال کود به گیاهشون نمیدن و معتقدن که مشکلی ایجاد نمیشه. اگر شما تمایل به کود دادن به کاکتوس‌ها و ساکیولنت‌هاتون دارید بهتره این کار رو در پاییز و زمستان انجام ندید و در بهار و تابستان یعنی فصل رشد گیاه ماهی یک بار با نصف دوز لازم برای گیاهان زینتی آپارتمانی و یا با کود مخصوص کاکتوس، گیاهانتون رو تغذیه کنید.

تکثیر: تکثیر هاورتسیا مثل آلوئورا و بسیاری از گیاهان مشابه به واسه‌ی پاجوش‌هایی هست که در کنار گیاه مادری می‌رویند. همیشه اجازه بدید پاجوش ها به اندازه‌ی یک سوم گیاه مادر رشد کنن و بعد اونها رو از پایه‌ی مادری جدا کنید و در گلدان جدید بکارید. کاشت بذر هم روش دیگر تکثیر این گیاه هست. در جایی خوندم که افراد متخصص میتونن هاورتسیا رو از طریق قلمه‌ی برگ هم تکثیر کنن اما این روش نه تنها بسیار کند و کم سرعت هست بلکه برای افرادی که تخصص لازم رو ندارن چندان ساده و شدنی نیست.

آفات و بیماری‌ها: این گیاه ممکنه درگیر شپشک‌ها بشه که به سادگی قابل رفع هست. سم پاشی و یا حذف فیزیکی آفت از راه‌حل‌های این مشکل هست. اما بیشترین مشکل این گیاه پوسیدگی ریشه در اثر رطوبت زیاد و یا فقیر بودن خاک هست که میتونه باعث فساد و مرگ گیاه بشه. پس در آب‌یاری و تعویض به موقع گلدان و خاک گیاه دقت کافی به کار بگیرید.

 هاورتسیای من (Haworthia Succulent)

 امیدوارم بتونید با نگهداری صحیح و خوب از گیاهانتون تا سالها اونها رو داشته باشید و از تماشا و وجودشون لذت ببرید.

هاورتسیا (Haworthia Succulent)

راستی: فراموش نکنید که گیاهان مثل باقی موجودات زنده احساس دارن. پس با گیاهانتون با احساس‌های خوب و مثبت مواجه بشید و به هم لبخند بزنید که لبخند نشاط، سرزندگی و شادمانی رو به همراه میاره!

/ 5 نظر / 656 بازدید
اکانت سه ماهه فيلترشکن فقط هزار تومان

اکانت سه ماهه فليترشکن پرسرعت فقط 1000 تومان www.gazvini.in خريد آنلاين و تحويل آني بدون محدوديت در اتصال بدون افت سرعت و کيفيت قابل استفاده در گوشيهاي اندرويدي و ايفون و کامپيوتر با خريد يک اکانت. از 5 سرويس ما استفاده کنيد Https - Ssl vpn - Inet - Socks www.gazvini.in

بازي انلاين تراوين

با سلام وبلاگ خوبي داري عزيز اگه دلت ميخواد فرمانروايي کني يکسري به سايت ما بزن بازي انلاين تراوين با عضويت رايگان و جوايز هفتگي و سرورهاي قدرتمند www.vikings.ir

سرويس وبلاگدهي پيشرو بلاگ

با سلام سرويس وبلاگدهي پيشرو بلاگ با امکانات فوق العاده شامل هر وبلاگ داراي يک فروشگاه و يک انجمن و يک چت روم اختصاصي در خدمت شماست. (بدون هيچ گونه تبليغات بر روي وبلاگها) http://pishroblog.ir پيشرو بلاگ

سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا

میلاد

با سلام،بنده مدير وبسايت پیام نور وب هستم.اگه با تبادل لينک موافق هستي وبسايت من رو با عنوان گالري اخبار پیام نور و آدرس www.pnuweb.ir لينک کن و بعدش عنوان و آدرس وبسايتت رو به صفحه زير بفرست تا لينکت به صورت خودکار در دايرکتور تبادل لينک وبسايت پیام نور وب قرار بگيره که در اين صورت پيج رنک و بازديد وبسايتت چند برابر ميشه. آدرس صفحه ي ارسال لينک وبسايت شما :http://pnuweb.ir/link.php وقتي که لينک وبسايتت رو فرستادي بعد از 24 ساعت لينک وبسايتت در دايرکتوري تبادل لينک قرار ميگيره.