سایبان عشق را چشم و چراغی چون تو بس....خانه ی این سینه را زیبای باغی چون تو بس........یارب این دنیای پر احساس را جانی بده....سایبان عشق را هر لحظه مهمانی بده........در نگاه دوستان پر میشود منزل ز نور....مهربانان پر کنید این خانه را از شوق و شور

مشخصات

سارا

سایبان عشق، پناهی برای نوشته‌های گاه گاه من، از هر چیز و هر کجا، هر زمان و هر مکان، گاه دل نوشته‌های ادبی و گاه درد دل‌های روزانه، دفتریست که از پنجم آذر ماه سال 82 باز شده و تا هستم و سدّی نیست گشوده خواهد بود.


 

پیوندهای مرتبط صفحه نخست عناوین مطالب گذشته
ایمیل مدیر وبلاگ گوگل پلاس
اینستاگرام
فیسبوک
توييتر

دسته بندی موضوعی عمومی
ادبی
شعر
عاشقانه
اجتماعی
سالگردها
خانوادگی
دانشگاه
کتاب
سفرنامه
شهر من شیراز
اساتید
فیلم
ورزشی
آموزش بافتنی
گل و گیاه

اضافه به علاقمندی ها
صفحه خانگی شود

مطالب اخیر

سی و دو سال
فصل نو شدن
هجوم خاطره‌ها
خوبم، تو باور کن!
پرنده ی قفس
یگانه آرزو
غم عشق
سال‌ها پیش از این...
پایان زمستان
آموزش بافت سوییشرت یا بلوز بچگانه با مدل خوشه گندم

بايگاني

فروردین ٩٦ بهمن ٩٥ آبان ٩٥ شهریور ٩٥ امرداد ٩٥ خرداد ٩٥ اسفند ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ اسفند ٩۳ بهمن ٩۳ آبان ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ اسفند ٩٢ بهمن ٩٢ دی ٩٢ آذر ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ تیر ٩٢ اردیبهشت ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ دی ٩۱ آذر ٩۱ آبان ٩۱ مهر ٩۱ شهریور ٩۱ امرداد ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ فروردین ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ دی ٩٠ آذر ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ خرداد ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ امرداد ۸٩ تیر ۸٩ اردیبهشت ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ آذر ۸۸ آبان ۸۸ مهر ۸۸ شهریور ۸۸ امرداد ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ اردیبهشت ۸۸ فروردین ۸۸ اسفند ۸٧ بهمن ۸٧ دی ۸٧ آذر ۸٧ آبان ۸٧ مهر ۸٧ شهریور ۸٧ امرداد ۸٧ تیر ۸٧ خرداد ۸٧ اردیبهشت ۸٧ فروردین ۸٧ اسفند ۸٦ بهمن ۸٦ دی ۸٦ آبان ۸٦ مهر ۸٦ شهریور ۸٦ امرداد ۸٦ تیر ۸٦ خرداد ۸٦ اردیبهشت ۸٦ فروردین ۸٦ اسفند ۸٥ بهمن ۸٥ دی ۸٥ آذر ۸٥ آبان ۸٥ مهر ۸٥ شهریور ۸٥ امرداد ۸٥ تیر ۸٥ خرداد ۸٥ اردیبهشت ۸٥ فروردین ۸٥ اسفند ۸٤ بهمن ۸٤ دی ۸٤ آذر ۸٤ آبان ۸٤ مهر ۸٤ شهریور ۸٤ امرداد ۸٤ تیر ۸٤ خرداد ۸٤ اردیبهشت ۸٤ فروردین ۸٤ اسفند ۸۳ بهمن ۸۳ دی ۸۳ آذر ۸۳ آبان ۸۳ مهر ۸۳ شهریور ۸۳ امرداد ۸۳ تیر ۸۳ خرداد ۸۳ اردیبهشت ۸۳ فروردین ۸۳ اسفند ۸٢ بهمن ۸٢ دی ۸٢ آذر ۸٢

آمار وبلاگ  rss 2.0  

طراح قالب سارا (سايبان عشق)

سه‌شنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٤

آموزش بافت سوییشرت یا بلوز بچگانه با مدل خوشه گندم

سلام

پاییز رسیده و خیلی از خانم‌های هنر دوست که به بافتنی علاقه‌مند هستن کم‌کم دست به کار میشن تا برای زمستان عزیزانشون لباس‌های گرم ببافن. قدیما بیشتر مامانا میل و قلاب و کاموا توی خونه داشتن. خدا رحمت کنه مادربزرگمو، قدری بافتنی رو از ایشون یاد گرفتم هرچند از این شاخه به اون شاخه پریدنهام باعث شد بافتنی رو حرفه‌ای یاد نگیرم و فقط تفننی گاه‌گاه سراغش برم. اما علاقه‌ی زیاد مادر شوهر گرامی به بافتنی باعث شد تا چندتا مدل جدید و بافت یه سری لباس مختلف رو دوباره تمرین کنم. برای اینکه فراموشم نشه، طریقه‌ی بافتشون رو با جزئیات برای خودم نوشتم و بعد فکر کردم چرا ننویسمشون توی وبلاگ تا دیگران هم استفاده کنن؟؟

نوشته‌های من خیلی جزئی و تا جایی که شده ابتدایی هست تا اگر یه وقتی بعد سال‌ها باز خواستم برگردم و از روشون طریقه‌ی بافت رو به خودم یادآوری کنم نکات ریز رو از دست ندم! بنابراین به نظر خودم برای افراد تازه کار بیشتر از نوشته‌های تخصصی قابل فهم هست. هرچند ممکنه ایرادای ریز یا بخش‌های مبهم داشته باشه که هم‌زمان با بافت قابل بررسی و تشخیص هست.

یادآوری می‌کنم که با همین روش برای سوییشرت یا بلوز که من توی ادامه می‌نویسم، میشه مدل‌ها و طرح‌های مختلف و متفاوتی رو بافت که آموزششون توی اینترنت و کتاب و... فراوان هست و شاید بعدا خودم چند طرح و مدل زیبا رو هم در پست‌های بعدی توضیح بدم. حتی با کمی تغییر توی کار از جمله بلند و کوتاه کردن لباس، جلو باز یا جلو بسته بودنش که با میل گرد خیلی راحت میشه بدون درز و جلو بسته بافتش، آستین بلند یا کوتاه، انواع مختلف یقه‌ها، کلاه سر لباس یا جدا یا بدون کلاه و... میشه لباس‌های مختلفی بافت. فقط کمی خلاقیت و دقت و حوصله لازم داره! مثلا یه مقدار تغییر توی همین توضیحات من (تغییر مدل برای بافت از کمر به پایین، نبافتن یقه و کلاه، آستین کوتاه بلندی بیشتر لباس و...) منجر به بافت یک سارافون دخترانه با کمربند شد (هدیه‌ی مادر شوهر گرامی به دختر برادر شوهرم) که عکسش رو می‌تونید ببینید.

سارافون با کمربند

تعداد دانه‌هایی که سر میندازید و تعداد رج‌هایی که میبافید بسته به سایز مورد نظر لباس، طرح بافت، شل و سفت بودن دستتون و همچنین ضخامت کاموا میتونه متفاوت باشه. پس یه مقدار محاسبه و بعدش آزمون و خطا لازمه تا بتونید تعداد دانه‌های لازم برای سایز مورد نظرتون رو به دست بیارید. توضیحات من برای کاموای معمولی مخصوص کوچولوها، کشش دست تقریبا سفت تا معمولی، مدل و طرح بافت که توی این مورد جمع نمی‌شه و سایز معمول بچه‌های 6 تا 8 ساله مناسبه. البته باز تاکید می‌کنم برای سایز کاملا مناسب عزیزتون خودتون دانه‌ها و رج‌های لازم برای بافت رو محاسبه کنید. (همه‌ی بچه‌های هم سن، هم قد و هیکل نیستن!!)

امیدوارم توضیحاتم مفید واقع بشه و بتونید با خلاقیت خودتون و استفاده از این دست نوشته‌ی من برای عزیزانتون بافتنی‌های قشنگ آماده کنید.

در انتهای توضیحاتم عکس چندتا از بافت‌هایی که با همین روش ولی با مدل‌ها و طرح‌های دیگه بافته شده رو براتون میذارم تا ببینید و ازشون الگو بگیرید.

عکس کارهاتون رو برای من هم بفرستید.

---

توضیح مدل:

 رج اول:

1.     برای بافت این مدل 6 دانه جدا می‌کنیم.

2.     سه دانه‌ی اول را از میل در می‌آوریم، دانه‌ی اول را در میل می‌اندازیم سپس دانه‌ی دوم و سوم را در میل می‌اندازیم و هر سه دانه را زیر می‌بافیم. (دانه‌ی اول را سوم می‌بافیم)

3.     سه دانه‌ی دوم را از میل در می‌آوریم، دانه‌های اول و دوم را در میل می‌اندازیم و بعد دانه‌ی سوم را در میل می‌گیریم و هر سه دانه را زیر می‌بافیم. (دانه‌ی سوم را اول می‌بافیم)

4.     سه دانه‌ی بعدی را زیر می‌بافیم.

5.     شش دانه‌ی بعد را مثل مرحله‌ی 2 و 3 می‌بافیم.

6.     سه دانه‌ی بعدی را زیر می‌بافیم.

7.     تا انتهای رج مرحله‌ی 5 و 6 را تکرار می‌کنیم.

رج دوم:

1.     دانه‌های 6تایی مدل را ساده میبافیم. (دانه‌هایی که باید زیر بافته شوند، زیر و دانه‌هایی که باید رو بافته شوند را رو می‌بافیم.)

2.     دانه‌های 3 تایی را در تمام رج‌ها زیر می‌بافیم.

3.     تا انتهای رج ادامه می‌دهیم.

رج سوم و چهارم مثل رج دوم و رج پنجم را مثل رج اول می‌بافیم و این روند را تا انتهای بافت ادامه می‌دهیم.

برای ادامه‌ی بافت مدل، بعد از بافت هر 4 رج طبق توضیح بالا، در رج پنجم دوباره با جابجا کردن دانه‌ها طرح مدل را ایجاد می‌کنیم.

مدل

 

 

بافت سوییشرت:

مدل بافت

تعداد 116 دانه سر می‌اندازیم. دانه‌ها را به صورت زیر تفکیک می‌کنیم:

·         22 دانه در هر طرف برای جلوی لباس: ( 10 دانه از هر طرف برای نوار دکمه ،  12دانه از چپ و 12 دانه از راست برای جلوی لباس)

·         2تا در هر طرف برای تفکیک آستین از جلوی سوییشرت (دانه‌های مخصوص ژوته)

·         17 تا از راست و 17 تا از چپ برای آستین‌ها

·         2 تا در هر طرف برای تفکیک آستین از پشت سوییشرت (دانه‌های مخصوص ژوته)

  • 30 تا برای پشت لباس

 

تفکیک دانه‌ها در میل

 

 طریقه‌ی بافت:

در رج اول همه‌ی دانه‌ها را زیر می‌بافیم.

رج دوم:

·         10 دانه‌ی نوار دکمه را زیر می‌بافیم.

·         12 دانه‌ی جلو را مدل می‌بافیم.

·         یک ژوته می‌گیریم سپس دو دانه‌ی تفکیک را زیر می‌بافیم و یک ژوته‌ی دیگر می‌گیریم. (2 دانه به تعداد دانه‌هایمان اضافه ‌می‌شود.)

·         17 دانه‌ی آستین را زیر می‌بافیم. (در صورت دلخواه میتوانیم آستین‌ها را هم مدل ببافیم! طرح بافت بسته به سلیقه‌ی بافنده قابل تغییر است.)

·         یک ژوته می‌گیریم سپس دو دانه‌ی تفکیک را زیر می‌بافیم و یک ژوته‌ی دیگر می‌گیریم. (2 دانه به تعداد دانه‌هایمان اضافه ‌می‌شود.)

·         30 دانه‌ی پشت را مدل می‌بافیم.

·         یک ژوته می‌گیریم سپس دو دانه‌ی تفکیک را زیر می‌بافیم و یک ژوته‌ی دیگر می‌گیریم. (2 دانه به تعداد دانه‌هایمان اضافه ‌می‌شود.)

·         17 تای آستین را زیر می‌بافیم.

·         یک ژوته می‌گیریم سپس دو دانه‌ی تفکیک را زیر می‌بافیم و یک ژوته‌ی دیگر می‌گیریم. (2 دانه به تعداد دانه‌هایمان اضافه ‌می‌شود.)

·         12 دانه جلو را مدل می‌بافیم.

·         10 دانه نوار دکمه را زیر می‌بافیم.

در رج دوم تعداد دانه‌هایمان به واسطه‌ی دانه‌های اضافه شده (ژوته‌ها) از 116 تا به 124 تا افزایش می‌یابد.

رج سوم:

·         10 دانه‌ی نوار دکمه را زیر می‌بافیم.

·         13 دانه‌ی جلو را مدل می‌بافیم. (ژوته‌ای که در رج قبل گرفتیم به دانه‌های جلو اضافه شده است.)

·         دو دانه‌ی تفکیک را زیر می‌بافیم.

·         19 دانه‌ی آستین را زیر می‌بافیم. (ژوته‌هایی که در رج قبل گرفتیم به دانه‌های آستین اضافه شده است.)

·         32 دانه‌ی پشت را مدل می‌بافیم. (ژوته‌هایی که در رج قبل گرفتیم به دانه‌های پشت اضافه شده است.)

·         19 دانه‌ی آستین دوم را زیر می‌بافیم. (ژوته‌هایی که در رج قبل گرفتیم به دانه‌های آستین اضافه شده است.)

·         13 دانه‌ی جلو را مدل می‌بافیم. (ژوته‌ای که در رج قبل گرفتیم به دانه‌های جلو اضافه شده است.)

·         10 دانه‌ی نوار دکمه را زیر می‌بافیم.

در ادامه:

·         نوار دکمه و جادکمه‌ها را در تمام رج‌ها زیر می‌بافیم. با توجه به این نکته که در یک سمت باید جا‌دکمه را ببافیم و سمت دیگر تا پایان کار به صورت یکدست بافته می‌شود تا در انتها دکمه‌ها بر روی آن دوخته شود. (طریقه‌ی بافت جا‌دکمه را در بخش بعد بخوانید.)

·         قسمت پشت و جلو را در تمام رج‌ها مدل می‌بافیم.

·         آستین‌ها را در تمام رج‌ها زیر می‌بافیم.

·         دو طرف دانه‌هایی که برای تفکیک آستین از جلو و عقب لباس گرفته بودیم در رج‌های زوج ژوته می‌گیریم و خود دانه‌های تفکیک را هم در تمام رج‌ها زیر می‌بافیم. (یک رج در میان تعداد دانه‌ها 8 دانه  "به تعداد ژوته‌ها" بیشتر می‌شود.)

·         ژوته‌هایی که گرفتیم از رج بعد به دانه‌های مدل در جلو و عقب و به دانه‌های آستین در دو طرف اضافه و طبق دستور بافته می‌شود. (یعنی در تمام رج‌های بعدی ژوته‌هایی که به آستین اضافه شده را مثل دانه‌های آستین زیر می‌بافیم و ژوته‌هایی که به جلو و پشت لباس اضافه شده را مدل می‌بافیم.)

به همین ترتیب آنقدر می‌بافیم که بلندی بافتمان به اندازه‌ی بلندی حلقه آستین‌ شود. مثلا تا 15 سانتی متر می‌بافیم.

بافت جادکمه:

اولین جا دکمه را با فاصله‌ی حدود یک سانتی‌متری از رج اول می‌بافیم. این فاصله بسته به نظر بافنده و سایز دکمه می‌تواند کم و زیاد شود. دقت کنید اولین جادکمه برای نزدیک‌ترین دکمه به یقه است.

برای بافت جادکمه در رج رفت 4 دانه اول را می‌بافیم (طبق دستور). دو دانه‌ی بعدی را (برای دکمه‌ی سایز متوسط) کور می‌کنیم. 4 دانه‌ی بعدی را می‌بافیم و تا انتهای رج طبق دستور می‌بافیم. در رج برگشت دانه‌های قبل از همان سمت جادکمه را طبق دستور می‌بافیم. سپس چهار دانه‌ی اول جادکمه را می‌بافیم، دو دانه اضافه می‌کنیم و چهار دانه‌ی انتهایی را می‌بافیم. در رج‌های بعدی دوباره هر 10 دانه را می‌بافیم. (طبق دستور) کور کردن دانه‌ها و اضافه کردن دوباره دانه در رج بعد باعث می‌شود روی کار سوراخ جادکمه ایجاد شود. برای دکمه‌های بزرگتر می‌توانید تعداد بیشتری دانه کور و اضافه کنید تا سوراخ بزرگتری ایجاد شود. تنگی سوراخ جادکمه بسته به کشش نخ و تعداد دانه‌های کور و اضافه شده متفاوت است.

فاصله‌ی بین دکمه‌ها را تعیین می‌کنیم. (مثلا 6 سانت) پس از بافت 6 سانت دیگر، جادکمه‌ی بعدی را می‌بافیم و این روند را تا انتهای بافت یعنی تا انتهای بلندی لباس تکرار می‌کنیم.

نکته‌ی جالب درباره‌ی محل استقرار دکمه:

در لباس‌های مردانه و پسرانه دکمه را در سمت راست و در لباس‌های زنانه و دخترانه دکمه را در سمت چپ لباس می‌دوزند. این مساله علت تاریخی و فرهنگی دارد اما اگر این پیشینه‌ی تاریخی و سنتی برایتان مهم نیست، در حالت عمومی‌می‌توانید برای راحتی باز و بسته کردن دکمه‌ی لباس توسط شخصی که آن را به تن می‌کند، اگر شخص راست دست باشد دکمه‌ها را در سمت راست و اگر چپ‌دست باشد دکمه‌ها را در سمت چپ لباس بدوزید. اگر خودتان دکمه‌های لباس کودکتان را باز و بسته می‌کنید و چپ دست هستید، دکمه‌ها را در سمت راست و اگر راست دست هستید در سمت چپ بدوزید.

دقت کنید که مادگی جادکمه در طرف مقابل محل استقرار دکمه بافته می‌شود!!!

ادامه‌ی بافت:

بعد از رسیدن به بلندی لازم حلقه آستین، دانه‌ها را تفکیک می‌کنیم و جدا‌جدا می‌بافیم. برای این مرحله می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد:

نکته:

دانه‌های تفکیک به دانه‌های آستین اضافه نمی‌شوند و در قسمت زیر بغل به هم می‌رسند تا نوار حلقه آستین دور تا دور آستین قرار بگیرد. می‌توانید این دانه‌ها را به دانه‌های پشت و جلو اضافه کنید اما باید دقت کنید که بعد از اضافه شدن به آن قسمت‌ها طبق طرح مدل بافته می‌شوند. برای اینکه طرح مدل کامل باشد، در صورتی که تعداد دانه‌های تفکیک برای بافت مدل کم باشد باید دانه اضافه کنیم و اگر زیاد باشد باید دانه کم کنیم. اگر برای طرح مدل نیاز به اضافه کردن دانه‌های زیادی بود بهتر است دانه‌های تفکیک را کور کنیم.

روش اول: بافت جداگانه‌ی تمام بخش‌ها

در این بخش، دانه‌های نوار دکمه و جلو را با هم (در یک سمت) در یک میل قرار می‌دهیم. باقی دانه‌هارا در بند می‌کنیم و نگه می‌داریم. دانه‌های درون میل را تا بلندی مورد نظر می‌بافیم و در انتها کور می‌کنیم. می‌توانیم حدود 6 سانت انتهای کار را کشبافت ببافیم. این کار باعث زیبایی لباس و همچنین تنگ‌تر شدن پایین لباس می‌شود.

سپس دانه‌های آستین را در میل کرده و به اندازه‌ی بلندی آستین می‌بافیم. حدود 6 سانت انتهای آستین را کشباف می‌بافیم. اگر بخواهیم آستین از زیر بغل تا مچ ذره‌ذره تنگ شود و راسته بافته نشود می‌توانیم بعد از بافتن هر ده رج، یک دانه از هر طرف آستین کم کنیم. (یعنی بعد از بافتن 10 رج، در رج یازدهم دانه‌ی ابتدایی و انتهایی رج را کور می‌کنیم و دوباره ده رج دیگر می‌بافیم و در رج بعد به همین ترتیب عمل می‌کنیم تا به کشبافت آستین برسیم.) در انتهای کشبافت، دانه‌های درون میل را کور می‌کنیم.

دانه‌های پشت را در میل انداخته و تا بلندی مد نظر (دقیقا به همان اندازه که دانه‌های جلو را بافتیم) طبق مدل می‌بافیم و پس از بافت 6 سانت کشبافت (دقیقا مثل جلو) دانه‌ها را کور می‌کنیم.

دانه‌های آستین بعدی را در میل انداخته و مثل آستین قبلی می‌بافیم.

دانه‌های باقی مانده را در میل انداخته و مثل قسمت جلوی قبلی می‌بافیم. (بافت مادگی جادکمه‌ها را فراموش نکنید.)

در انتها دو سمت آستین را به هم می‌دوزیم. درز‌های قسمت عقب و جلو را به هم می‌دوزیم.

در این مرحله لباس ما برای بافت یقه و یا کلاه (در صورت تمایل به بافت) آماده است.

روش دوم:

دانه‌های آستین‌ها را از باقی دانه‌ها جدا کرده و دانه‌های جلو و پشت را تماما در بند (یا میل گرد) می‌گیریم.

دانه‌های یک آستین را در میل میگیریم و مثل روش قبل می‌بافیم و سپس آستین دوم را به همین ترتیب می‌بافیم. سپس دانه‌های جلو و پشت را در میل یا میل گرد انداخته  و هم‌زمان به اندازه‌ی بلندی مورد نظر می‌بافیم و پس از 6 سانت کشبافت انتهایی، کور می‌کنیم. اگر تعداد زیاد دانه‌ها در یک میل جا نشد می‌توانید از میل گرد استفاده کنید (دقت کنید که استفاده از میل گرد تنها برای جا شدن دانه‌ها در سر یک میل است و نیازی به گرد بافی نیست. این روش برای لباس‌های کوچک تر مثلا سایز نوزادی بسیار ساده و با میل معمولی قابل بافت است و چون درز نمی‌افتد برای نوزاد راحت‌تر است.)

در این روش قسمت پشت و جلو به صورت بدون درز بافته شده‌اند. پس از دوخت درز آستین‌ها، لباس برای بافت کلاه یا یقه آماده است.

روش سوم:

 در این روش بافت قسمت پشت و جلو مثل روش اول یا دوم (به دلخواه بافنده) است. تفاوت در این است که آستین‌ها را بدون درز می‌بافیم. برای این کار میتوانیم دانه‌های هر آستین را به صورت جداگانه در میل گرد ببافیم. همچنین می‌توان از بافت با 5 میل برای گرد بافی آستین‌ها استفاده کرد. اما دقت کنید که برای بافت صحیح مدل آستین و کم کردن صحیح دانه در صورتی که آستین راسته بافته نمی‌شود، باید دانه‌های ابتدا و انتهای آستین را علامت گذاری کنید و بر اساس محل آنها، هر دور در گرد بافی را از دور قبل تفکیک کنید. گاهی برای درست در آمدن مدل مورد نظر در گردبافی، دستور بافت در هر رج تغییر می‌کند. به همین دلیل این روش را به افراد مبتدی پیشنهاد نمی‌کنم!

نکته‌ی مهم در بافت کشبافت انتهایی هر بخش:

دقت کنید که کشبافت از بافت ساده یا بافت بعضی مدل‌ها تنگ‌تر است. (مثل همین آموزش که تمام رج‌های آستین را زیر بافتیم و مدلمان هم جمع و پلیسه نمی‌شود) برای این‌که بین بافت ساده یا مدل و کشبافت ما چین نیوفتد، بهتر است در رج اول کشبافتمان از هر پلیسه یکی در میان دانه کم کنیم. یعنی از پلیسه‌ی اول دانه کم کنیم، پلیسه‌ی دوم را ببافیم، از پلیسه‌ی سوم دانه کم کنیم و الی آخر. در رج بعد تمام دانه‌ها را بدون کم و زیاد کردن کشبافت ببافیم. این روش در بافت کشبافت سر آستین، در انتهای طرفین و پشت لباس و در بافت کشبافت یقه استفاده می‌شود و جلوی چین خوردن بافت را می‌گیرد.

بافت یقه: (یقه امریکایی)

برای بافت یقه، با استفاده از قلاب از 116 دانه‌ی رج اول حدود 100 دانه گرفته و در میل می‌اندازیم. دانه‌ها را به صورت زیر می‌بافیم:

1.     رج اول تمام دانه‌ها را زیر می‌بافیم.

2.     در ابتدای رج دوم یک ژوته می‌گیریم سپس دانه‌ها را تا انتها زیر می‌بافیم.

3.     در ابتدای رج سوم یک ژوته می‌گیریم و سپس تا انتهای رج را زیر می‌بافیم.

4.     مرحله‌ی اول تا سوم را تکرار می‌کنیم.

به همین ترتیب می‌بافیم تا بلندی مدنظر برای یقه به دست آید. سپس دانه‌ها را کور می‌کنیم.

اگر یقه را طبق مدل بافته بودیم (همه‌ی دانه‌ها زیر بافته نشده بود)، بهتر است چند رج انتهایی را کشبافت ببافیم.

بافت کلاه سر لباس:

می‌توانیم به جای بافت یقه، کلاه ببافیم. برای بافت کلاه به طریق زیر عمل می‌کنیم:

 

1.     با استفاده از قلاب از رج اول که 116 دانه داشتیم تا نصف پشت دانه می‌گیریم و در میل می‌اندازیم.

تفکیک دانه‌ها

1.     ده دانه‌ی اول را مثل نوار دکمه در تمام رج‌ها زیر می‌بافیم تا در ادامه‌ی نوار دکمه، نوار دور کلاه را ایجاد کند.

2.     باقی دانه‌هایمان را به دلخواه طبق مدل (یا چون در این مدل آستین را کامل به زیر بافتیم می‌توانیم همه را به زیر ببافیم) تا 6 رج یا 10 رج می‌بافیم.

3.     رج هفتم یا یازدهم را تا انتها بافته سپس یک دانه در انتها اضافه می‌کنیم. (اضافه کردن این دانه بعد از هر 6 یا 10 رج باعث می‌شود تا وسط کلاه که پشت سر را پوشش می‌دهد تنگ و بد حالت نشود.)

4.     6 یا ده رج دیگر می‌بافیم و سپس مرحله‌ی چهارم را تکرار می‌کنیم.

5.     آنقدر مرحله‌ی 5 را تکرار می‌کنیم تا نصف بلندی کلاه یعنی تا دقیقا وسط سر بافته شود.

6.     از بلندی وسط سر به بعد دقیقا قرینه‌ی مراحل قبلی را می‌بافیم. یعنی هر 6 یا 10 رج یک دانه کم می‌کنیم. (دقت کنید که دانه‌هایی که اضافه یا کم میشوند همه در قسمت انتهایی رج یعنی در کنار دانه‌ای که در وسط قسمت پشتی لباس گرفته شده قرار دارند.)

7.     پس از رسیدن به بلندی کلاه (دقیقا برابر بلندی بافت مرحله 6) دانه‌ها را کور می‌کنیم و قسمت کور شده را به نیمه‌ی دیگر بالای لباس می‌دوزیم و سپس دو طرف پشت کلاه را به هم می‌دوزیم.

در انتها برای زیبا تر شدن کلاه، میتوانیم چند رشته کاموا را در کنار هم قرار داده و با قلاب یک بند زنجیره ببافیم و به کلاه متصل کنیم سپس در دو سمت آن ریشه یا منگوله بدوزیم.

مدل دال‌بر برای بخش‌های انتهایی بافت:

دال بر

اگر دوست داشته باشید که انتهای بافت شما حالت دال بر پیدا کند می‌توانید چند رج مانده به آخر کار دقیقا مشابه جا دکمه زدن یک ردیف را سوراخ دار ببافید به این صورت که از ابتدای رج دو دانه بافته دو دانه کور می‌کنیم دوباره دو دانه می‌بافیم و دو دانه‌ی بعدی را کور می‌کنیم تا انتهای رج.

در رج بعد دانه‌هایی را که کور کرده بودیم با ژوته گرفتن اضافه می‌کنیم و چند رج دیگر را عادی می‌بافیم و در انتها دانه‌ها را کور می‌کنیم. سپس انتهای کار را به گونه ای تو می‌زنیم و می‌دوزیم که سوراخ‌های ایجاد شده به شکل نیم دایره تا بخورد و حالت دال‌بر را ایجاد کند. این کار خصوصا برای بافت‌های دخترانه در انتهای بافت آستین‌ها، یقه یا کلاه و پایین لباس زیبایی کار را دو چندان می‌کند.

 تصویر دو مدل بافته شده:

سوییشرت کلاه دار

سوییشرت کلاه‌دار 

سویشرت یقه‌دار و شلوار و کلاه جداگانه

سویشرت یقه‌دار و شلوار و کلاه جداگانه

+ نویسنده : سارا ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ - چاپ مطلب

پيام هاي ديگران()